Beriete lieky
s rozumom?

Lieky
    V ČÍSLACH

Domov

Berieme veľa
                LIEKOV?

Lieky sú neoddeliteľnou súčasťou liečby každého pacienta. Aj vďaka nim dnes vieme liečiť choroby, ktoré i v našich končinách končili smrťou. Málokto vie, že tzv. „španielska“ chrípka v rokoch 1918-1919 si po celom svete vyžiadala 20 až 40 miliónov životov.

Dnes vieme vďaka liekom bojovať nielen s chrípkovými ochoreniami, ale aj s výrazne zákernejšími ochoreniami.

Možno aj preto sme si ako pacienti zvykli chodiť k lekárom s jasnou predstavou: „Pán doktor, niečo na mňa lezie, poprosím vás niečo predpísať. Mohli by ste mi prípadne dať tie rýchle 3-dňové antibiotiká?“. Podľa lekárov aj takéto situácie často pozorujú v ambulanciách.

Aj to môže byť dovodom prečo nám v rebríčku 31 krajín OECD vďaka ročnej spotrebe približne 150 miliónov balení liekov patrí nie práve lichotivé 4. miesto medzi najväčšími užívateľmi liekov. Na každého z nás (vrátane detí) ide ročne aj z našich peňaženiek, ale najmä zo zdravotného poistenia, 669 USD na lieky a zdravotnícke pomôcky. To je o približne 30 %  viac ako v Českej republike, v Poľsku, či v  Maďarsku. Sme o toľko „chorľavejší“, ako naši susedia? Skôr nie.

Samozrejme, štatistiky sú štatistiky a neplatia pre každé ochorenie plošne. Sú diagnózy, pri ktorých by zníženie spotreby liekov viedlo k neblahým dopadom na zdravie pacientov. Aj preto je na nás pacientoch pristupovať k liekom s rozumom a pýtať sa. Pýtať sa lekárov na ich názor na našu spotrebu liekov, radiť sa s kvalifikovanými lekárnikmi, ale hľadať odpovede aj prostredníctvom overených internetových nástrojov, ktoré už dnes nájdeme v rámci elektronického zdravotníctva.