Beriete lieky
s rozumom?

Ako na lieky
    S ROZUMOM

Domov

Pomôžme svojim
                RODIČOM


Vaši starší rodinní príslušníci, či už rodičia alebo starí rodičia, berú na svoje chronické ochorenia viac liekov súčasne.  Vo veku, keď by si mali svoj život naplno užívať, nastupujú rôzne symptómy, ktoré musia riešiť. Problémy s vysokým krvným tlakom, hladinou cukru, kĺbmi.

Množstvo užívaných liekov nesie aj riziká  a seniori sú pri liekových interakciách zvlášť ohrozenou skupinou. Lieky totiž na seba vzájomne pôsobia, tvoria tzv. interakcie. A aj keď niekedy ide o želané interakcie, stále je viac tých neželaných - končiacich aj hospitalizáciou a zdravotnými komplikáciami.  Riziko vzniku interakcií počtom užívaných liekov stúpa.

Kým pri súčasnom užívaní 5 druhov liekov je riziko interakcií 4 %, pri 20 a viac druhov liekov už 54 %. (Zdroj: Dôvera)

Pomôcť svojim blízkym v seniorskom veku môžete tým, že sa budete aj vy zaujímať o ich liečbu a predpísané lieky. Tak, ako im pomáhate vybrať najvýhodnejší paušál či službu káblového operátora, zaujímajte sa aj o ich lieky. Nájdite si prípadne aj čas, spíšte všetky ich lieky a navštívte spolu s nimi ich lekára. Alebo počas nedeľňajšej návštevy preverte ich lieky v rámci overených dostupných online aplikácií.