Beriete lieky
s rozumom?

Ako na lieky
    S ROZUMOM

Domov

Pozor na
      KYBERCHONDRIU

Stretli ste sa s tým určite už aj vy. Kolega prišiel do práce s jemnou nádchou a bolesťou hlavy a po polhodine “gúglenia” už oznamuje, že má minimálne vtáčiu chrípku. Vyrieši to jedným ibalginom a objednaním sa na vyšetrenie k lekárovi.  

To, čo vyzerá  na prvý pohľad úsmevne, je realitou v slovenských ambulanciách. Aj samotní lekári uvádzajú, že pacienti pri začínajúcej chrípke automaticky očakávajú antibiotiká, hoci by im stačilo pár dní si poležať doma s čajom a vitamínmi. Kyberchondria, ako sa tento novodobý fenomén nazýva, v mnohých pacientoch podporuje predstavu, že odísť od lekára bez receptu = zlá liečba.

Rovnako mnohí pacienti čoraz častejšie prichádzajú aj s jasnou predstavou “vygúgleného” lieku. V prípade liekov na predpis nás ešte zastaví náš lekár. V prípade voľno-predajných liekov však môže viesť k ich nadmernému užívaniu, ale aj k interakciám. Najmä, ak nás “internet” presvedčí, že kombinácia dvoch - troch voľno-predajných liekov je v poriadku.

Čo s tým? Predovšetkým aj v rámci internetu dôverovať iba oficiálnym stránkam zdravotníckych inštitúcií, ktoré sú dohľadateľné a za prípadný nesprávny obsah zodpovedajú aj pred zákonom. Je aj na nás pacientoch, aby sme pristupovali k liekom s rozumom.

V prípade informácií o konkrétnych liekoch dôverujte napríklad aj elektronickým nástrojom partnerov nášho projektu.

Tu nájdete bezpečné informácie o vašich liekoch