Beriete lieky
s rozumom?

Ako na lieky
    S ROZUMOM

Domov

Prečo si pýtať
         GENERIKUM?

Uvedenie nového lieku na trh je zdĺhavým procesom, trvá v priemere 12 rokov a vyžaduje obrovské množstvo finančných prostriedkov. Preto  po jeho uvedení na trh má jeho výrobca naň počas 20 rokov exkluzívne právo. Nakoľko si do ceny za liek výrobca započítava aj náklady na jeho výskum, či na vývoj nových liekov, originálny liek býva drahší. Až po vypršaní patentu môžu aj iné farmaceutické spoločnosti daný liek vyrábať a predávať. Liek s totožným obsahom a množstvom účinnej látky ako pôvodný liek sa volá generikum, je lacnejší, ale musí byť zhodný aj z hľadiska bezpečnosti pre pacienta. Tieto skutočnosti sa prísne kontrolujú.

Ušetriť teda môžete v prípade, ak si namiesto originálneho lieku zvolíte generický. Lekári na Slovensku podľa platnej legislatívy majú v súčasnosti  povinnosť písať na lekársky predpis nie názov konkrétneho lieku, ale jeho účinnej látky, spolu s informáciou o forme daného lieku (napríklad tablety, sirup), silu a veľkosť balenia. V lekárni sa potom pacient môže rozhodnúť, ktorý liek s rovnakým liečivom si vyberie. Lekárnik ho informuje o možnostiach, ako aj o lieku s najnižším doplatkom.

Lekár tiež môže odporúčať konkrétny liek, nie je povinnosťou pacienta, aby si vybral však práve ten. Lacnejšie náhrady si pacienti môžu zvoliť napríklad v prípade antibiotík, liekov na vysoký krvný tlak, cholesterol či na srdce, ale aj pri antidepresívach. V odôvodnených prípadoch zároveň lekár môže zakázať výdaj generického lieku, musí to však zdôvodniť a zapísať aj do pacientovej dokumentácie. Týka sa to najmä prípadov liekov pre onkologických pacientov či inzulínov pre diabetických pacientov.

Pacienti si generické lieky môžu pozrieť aj prostredníctvom liekovej kalkulačky, dostupnej na stránkach ministerstva zdravotníctva.