Beriete lieky
s rozumom?

Lieky
    V ČÍSLACH

Domov

Lieky tiež vytvárajú
                   ZÁVISLOSŤ

Existujú rôzne závislosti. Látkové i nelátkové, legálne aj nelegálne. Vedeli ste, že si môžete vybudovať závislosť aj na liekoch?

Závislosti na liekoch prepadlo už množstvo ľudí. Začína sa to nenápadne. Lekár vám predpíše na váš zdravotný problém liek. Pomôže vám. Pri najbližšej príležitosti ho tiež užijete, uľaví sa vám. A o chvíľu si neviete predstaviť, ako by ste bez jeho pomoci svoj problém zvládli. Dlhodobým užívaním ich potreba rastie. Potrebujete ich viac a vyššie dávky. Po čase už bez nich ani neviete existovať.

Lieková závislosť, addikcia, je natoľko nezvládnuteľné užívanie liekov, ktoré spôsobí telesné, psychické a spoločenské poškodenie ich užívateľa.

Počet liekových závislostí nebezpečne stúpa, a môže pritom ísť o voľnopredajné lieky, napríklad proti bolesti či na zmiernenie alergie, ale aj o lieky na predpis. Čo k liekovej závislosti vedie, doteraz presne nevieme. Rozhoduje individualita každého jedinca, jeho fyzické a psychické vlastnosti, ako aj vplyv skupín, v ktorých sa pohybuje, povolanie či životný štýl. Každý jedinec je svojský, a preto sa závislosť vopred nedá predvídať. K rizikovým skupinám pacientov, u ktorých  závislosť na lieky prepukne, sú najmä pacienti trpiacimi dlhodobými ochoreniami spojenými s chronickou bolesťou, ľudia pod silným stresom, duševne labilní ľudia, ale aj zdravotnícki pracovníci.