Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Otestujte sa: Viete, na ktoré potraviny si dať pozor pri užívaní liekov?

Užívanie liekov má svoje pravidlá a ich nedodržanie nemusí vždy zostať bez následkov. Niekedy aj zdanlivo neškodná potravina dokáže vplývať na účinnosť užívaných liekov a tým napríklad znížiť jej účinnosť alebo privodiť nežiaduce účinky. Vedeli by ste odhaliť rizikové kombinácie niektorých liekov a potravín?

1. Ktoré ovocie alebo jeho šťava môže v kombinácii s viacerými bežne užívanými liekmi spôsobiť vážnejšie vedľajšie účinky?

Ktoré ovocie alebo jeho šťava môže v kombinácii s viacerými bežne užívanými liekmi spôsobiť vážnejšie vedľajšie účinky?

2. Ktorému pôžitku by ste sa mali vyhnúť, ak užívate lieky na poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) či na poruchu spánku (narkolepsiu)?

Ktorému pôžitku by ste sa mali vyhnúť, ak užívate lieky na poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) či na poruchu spánku (narkolepsiu)?

3. S akým nápojom nie je vhodné kombinovať lieky na astmu?

S akým nápojom nie je vhodné kombinovať lieky na astmu?

4. Väčšej konzumácii ktorých potravín či nápojov je lepšie sa vyhnúť, ak užívate lieky na liečbu vysokého krvného tlaku či srdcového zlyhávania?

Väčšej konzumácii ktorých potravín či nápojov je lepšie sa vyhnúť, ak užívate lieky na liečbu vysokého krvného tlaku či srdcového zlyhávania?

5. Šťave z ktorého ovocia či zeleniny by ste sa mali vyhnúť, ak užívate lieky na riedenie krvi?

Šťave z ktorého ovocia či zeleniny by ste sa mali vyhnúť, ak užívate lieky na riedenie krvi?

6. Na ktoré potraviny či nápoje by ste si mali dať pozor pri užívaní niektorých druhov antibiotík (ciprofloxacín, tetracyklíny)?

Na ktoré potraviny či nápoje by ste si mali dať pozor pri užívaní niektorých druhov antibiotík (ciprofloxacín, tetracyklíny)?

7. V kombinácii s ktorou potravinou účinkujú lieky na spanie rýchlejšie?

V kombinácii s ktorou potravinou účinkujú lieky na spanie rýchlejšie?

Niektoré z otázok nie sú vyplnené