Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Filozofia projektu

Aj v zdravotníctve platí, že viac neznamená automaticky lepšie. Obzvlášť, keď je reč o liekoch. Bolo by odvážne tvrdiť, že čím vyššiu máme spotrebu liekov, tým sme zdravší. Nanešťastie tomu tak nie je.

Rozumná spotreba liekov sa týka každého z nás

Či už sme chronickí pacienti alebo si po lieky k všeobecnému lekárovi chodíme iba raz ročne, rozumné užívanie liekov by nám nemalo byť ľahostajné. Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, že vám ročne z peňaženky odíde niekoľko desiatok až stoviek eur za lieky, ktoré nakoniec ani nevyužijete? Nie je to ale len o peňaženkách nás pacientov. Ďalšie stovky eur, ktoré by mohli byť využité efektívnejšie, musí vynaložiť aj naše zdravotníctvo. Ak zamedzíme spotrebe liekov tam, kde nie je potrebná, môžeme použiť ušetrené peniaze na inovatívnu a finančne náročnú liečbu. Koniec koncov tak vďaka rozumnej spotrebe liekov urobíme veľa aj pre naše vlastné zdravie.

Za opýtanie nič nedáme

Projekt Lieky s rozumom má predovšetkým naučiť pacientov pýtať sa. Každý z nás má predsa právo na zrozumiteľné informácie o svojom zdravotnom stave a liečbe. Pýtajte sa! Môžete si tak ušetriť nielen financie, ale aj zdravotné komplikácie.   

Dr. Google dnes robí vrásky nejednému odborníkovi. Slobodný prístup k veľkému množstvu informácií môže byť často viac na škodu než na osoh. Chceme sa preto spoločne naučiť ako odlíšiť relevantné informácie o liečbe od tých zavádzajúcich a zmätočných, kde môžete nájsť kompletné informácie o svojich liekoch a na čo sa pýtať svojho lekára alebo lekárnika.

Kto stojí za projektom 

Projekt Asociácie na ochranu práv pacientov SR Lieky s rozumom vznikol vďaka podpore Ministerstva zdravotníctva SR, ako aj odborných partnerov. Prvý celoslovenský projekt dokázal spojiť v téme liekov zástupcov lekárov, lekárnikov a zdravotných poisťovní.