Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Lieková závislosť

Vedeli ste, že existuje závislosť na liekoch? A nielenže existuje, ale sa dotýka aj veľkého množstva ľudí. Podľa Národného centra monitorovania závislostí sú totiž liekové závislosti po marihuane a metamfetamínoch na 3. mieste ich rebríčka. 

Počet liekových závislostí stúpa. Podľahnúť im môže hocikto. Nevieme totiž presne zadefinovať, čo k liekovej závislosti vedie. Môže ísť o fyzické či psychické črty, pracovné podmienky, životný štýl alebo sociálne väzby, kedy človek závislosti prepadne pod vplyvom priateľov, známych či iných skupín ľudí. K rizikovým patria tiež pacienti, ktorí trpia dlhodobo nejakých ochorením spojeným s chronickou bolesťou, ľudia pod silným stresom, duševne labilní, ale aj zdravotnícki pracovníci.

Závislosť môžu vyvolať mnohé lieky, ktoré pravidelne užívame, či už sú to voľnopredajné alebo lieky na predpis. Z voľnopredajných sú rizikové najmä lieky proti bolesti, kvapky do nosa, kvapky proti kašľu. Z tých na predpis zase lieky na spanie, proti úzkosti či na upokojenie. Závislí môžeme byť aj od opioidov tlmiacich silnú bolesť, ktoré sa zvyčajne predpisujú pri diagnózach sprevádzaných silnými bolesťami alebo v prípade pooperačnej bolesti.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva zdravotníctva SR – v rámci účelovej dotácie na podporu protidrogových aktivít pre rok 2018.