Všetko,
čo by ste mali vedieť
o rozumnom
užívaní liekov

Interakcie liekov

Potrebujete si overiť, či je bezpečné užívať vaše lieky súčasne bez toho, aby sa navzájom neovplyvňovali v účinku alebo nespôsobili iné nežiaduce reakcie Vyskúšajte bezplatnú aplikáciu Slovenskej lekárnickej komory INTERAKCIE LIEKOV. Zároveň sa však nezabúdajte o svojej liečbe poradiť s ošetrujúcim lekárom či lekárnikom.


Možnosť preveriť si bezpečnosť kombinácie liekov ponúkajú svojim poistencom v rámci mobilných aplikácií aj dvaja partneri projektu Lieky s rozumom. Všeobecná zdravotná poisťovňa ako službu MOJE ZDRAVIE a Dôvera zdravotná poisťovňa ako službu BEZPEČNÉ LIEKY.

Prečo je dôležité sledovať interakcie liekov?

Doposiaľ bolo u ľudí zdokumentovaných okolo 40 000 liekových interakcií. Pri každom lieku, ale aj voľnopredajnom výživovom doplnku, treba mať na pamäti toto riziko. Mnohé lieky sa môžu pri súbežnom používaní vzájomne ovplyvňovať. V dôsledku liekových interakcií tak môže dôjsť k zoslabeniu alebo naopak k zosilneniu účinku niektorého z liekov, či ku vzniku nežiaducich reakcií, ktoré by pri samotnom užití jedného z liekov nevznikli.